حفظ درختان با استفاده از یک مجموعه DNA

0 221

دولت نروژ در نظر دارد برای پیشگیری از قطع غیرقانونی درختان، از یک مجموعه داده براساس DNA استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیویورک‌تایمز، نقشه‌برداری‌هایی که سالانه انجام می‌شوند، کاهش روزافزون جنگل‌ها را در سراسر جهان نشان می‌دهند.

با شیوع نگرانی درباره این موضوع، فعالان محیط زیست، پروژه‌ای را برای ابداع یک مجموعه داده از درخت “افرای درشت‌برگ” در ساحل غربی آمریکا آغاز کرده‌اند. هدف نهایی این پروژه، استفاده از DNA برای مقابله با بازار سیاه فروش چوب در کشورهای گرمسیری است که درختان آنها به صورت غیرقانونی قطع می‌شوند.

“مگان پارکر فورنی” (Meaghan Parker-Forney)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما بافت برگ را از درختان افرای موجود در کالیفرنیای جنوبی و بریتیش‌کلمبیا به دست می‌آوریم.

این مجموعه DNA، یک پروژه آزمایشی برای دولت نروژ است که با سرمایه‌گذاری مشترک “سازمان جنگلداری ایالات متحده آمریکا”(USFS) صورت می‌گیرد. دولت نروژ در نظر دارد کارآمد بودن این مجموعه داده را در کشورهایی مانند اندونزی یا پرو که قطع غیرقانونی درختان در آنها شایع‌تر است، بررسی کند.

فعالان محیط زیست امیدوارند امکان استفاده از این مجموعه داده در موارد قانونی هم وجود داشته باشد. تاکنون، چندین نفر از مردم آمریکا با استفاده از این پایگاه داده، به قطع غیرقانونی درختان متهم شده‌اند. نشانگرهای ژنتیکی می‌توانند قطع درخت از یک منطقه حفاظت شده را نشان دهند.

جمع‌آوری نمونه‌های DNA ساده است. داوطلبان به صورت آنلاین آموزش داده می‌شوند و از یک اپلیکیشن برای ثبت اطلاعات در این زمینه استفاده می‌کنند.

داوطلبان این پروژه، دو دوره کوتاه آموزشی را به صورت آنلاین می‌گذرانند. این دوره‌ها و آزمون پایانی آنها، داوطلبان را علاوه بر جمع‌آوری و ذخیره نمونه‌ها، برای شناسایی محیط قرار گرفتن درخت نیز آماده می‌کنند.

ابداع‌کنندگان این پروژه در نظر دارند طرح مشابهی نیز با جمع‌آوری DNA حیوانات انجام دهند. آنها امیداوارند با این کار، از به خطر افتادن حیات وحش نیز جلوگیری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − چهار =

error: Content is protected !!