شناسایی راهکاری جدید برای گرسنه نگه داشتن و کشتن سلول های بنیادی سرطان سینه

0 146

محققین کاندیدای داروی جدیدی را شناسایی کرده اند که قادر است سلول های بنیادی سرطانی را گرسنه نگه داشته و بکشد و بدین ترتیب راه را برای درمان های جدید به منظور درمان سرطان سینه هموار سازد.

سرطان سینه (Breast Cancer) نوعی از سرطان است که از بافت پستان آغازشده و به دلیل رشد خارج از قاعده سلول‌های غیرطبیعی در پستان رخ می‌دهد. هر اندازه این بیماری زودتر تشخیص داده‌ شده و اقدام به درمان شود، قاعدتا درمان آن آسان‌تر و میزان موفقیت آن بیشتر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی ایران به نقل ازmedicalxpress ، پژوهشی در دانشگاه سالفورد یافته های مهمی را در زمینه هدف قرار دادن موثر میتوکندری سلول های بنیادی سرطانی کشف کرده است..

میتوکندری مسئول تامین انرژی به منظور تکثیر و پراکنش سلول های بنیادی سرطانی است. محققین این مطالعه دریافته اند که یک کاندیدای داروی به نام دودسیل-TPP(Dodecyl-TPP) می تواند با هدف قرار دادن میتوکندری موجود در سلول های بنیادی سرطانی موثر باشد.

استفاده از این رویکرد موجب می شود سلول های بنیادی سرطانی گرسنگی بکشند تا این که بمیرند. این دارو که در مقیاس های نانومولاری استفاده می شود مانع از رسیدن اکسیژن برای تامین انرژی به شکل ATP‌ در میتوکندری می شود.

با استفاده از این رویکرد متابولیک می توان  بقای بیماران را با ممانعت از عود مجدد و متاستاز سرطان به میزان قابل توجهی افزایش داد که این از طریق هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی اتفاق می افتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شش =

error: Content is protected !!