واقعا چرا باید کنکوران را انتخاب کنید؟!

اگر خیلی خودمونی بخوایم باهم حرف بزنیم در مورد دکتری ژنتیک پزشکی یا ژنتیک انسانی که چرا کنکوران از همه جا بهتره اول باید یه توضیحی در مورد آزمون های این گرایش ها خدمتتون بدیم.

ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی در آزمون های رسمی که توی ایران به ترتیب برای کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی و دکتری ژنتیک پزشکی برگزار میشه شامل دو بخش میشن. یک بخش قسمت های بالینی هست برای مثال ژنتیک پزشکی، ژنتیک سرطان، سیتوژنتیک، ژنتیک ایمنی، ژنتیک بیوشیمیایی و… و بخشی از این آزمون ها هم شامل بخش های مولکولی هست برای مثال ژنتیک مولکولی، مهندسی ژنتیک، تکنیک های تشخیصی ژنتیکی، اپی ژنتیک و….

ناگفته کاملا مشخصه که بخش هایی که گفته شد قسمت های مجزائی هستن برای همین تدریس تخصصی اونا هم اساتید کاملاً مسلط میخواد ولی متاسفانه به علت گستردگی مطالب امکان این که یک استاد بتونه به صورت کاملا حرفه ای، عمقی و مسلط این دو قسمت کاملا متفاوت رو تدریس کنه اصلا وجود نداره. که همین یکی از مشکلات بسیاری از کسایی هست که تو حیطه تدریس برای ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی کار میکنن. مشکل شاید اصلا از این بچه ها نیست مشکل از ماهیت رشته است که نمیذاره یه استاد به همه فوت و فن های دو تا بخش متفاوتش تسلط پیدا کنه پس دردسر از اینجا شروع میشه هم برای استاد هم به مراتب شدیدتر برای دانشجوهایی که دارن آماده میشن برای کنکور ارشد ژنتیک انسانی و دکتری ژنتیک پزشکی. چون این دانشجوها اگر در بهترین شرایط با این اساتید کار کنن میتونن در یک بخش خودشون رو مهیا کنن برای جواب دادن به سوالات.

مشکل دیگه ای که در برخی موارد دیگه مشاهده میشه این هست که در اکثر موارد اساتیدی که در حال تدریس دوره های آمادگی کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی یا دکتری ژنتیک پزشکی هستند متاسفانه اصلا خودشون فارغ التحصیلان این رشته ها نیستن پس پر واضح هست که کسی که خودش نتونسته از سد این کنکورها گذر کنه حالا به هر دلیلی که باشه، در خیلی از موارد نمیتونه استاد مناسبی برای تدریس نکات و زوایای تاریک ژنتیک انسانی یا ژنتیک پزشکی برای داوطلبین این دو کنکور باشد.

از مشکلات دیگر برخی از اساتید یا مراکزی که دارن تو این بخش کار میکنن این هست که خیلی از اساتید تجربه زیادی توی این کنکور ندارن و بسیاااار تازه کار هستند، از مهمترین نکات در مورد این دو کنکور این هست که مدرس باید به روند کنکور، نحوه تغییر سوالات در بین سال های متفاوت و پیش بینی بخش های متفاوت در سال های پیش رو مسلط باشه.

نکته دیگه این هست که تو این کنکورها خصوصا دکتری ژنتیک پزشکی باید هرسال بلا استثناء با توجه به منابع و روند تغییر سوالات جزوه های تدریسی عوض بشن، روند تدریس ها عوض بشه، نحوه طراحی آزمون های آزمایشی عوض بشه و همه چیز به روز باشه که در خیلی از مراکز اصلا به این مورد توجهی نمیشه.

خب تا الان یه مختصر به آسیب شناسی تدریس ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی پرداختیم حالا بیایم یه ذره هم از خودمون تعریف کنیم 😊

با توجه به نکاتی که گفته شده خیلی واضحه کنکوران میتونه ادعا کنه برای تدریس تو حیطه ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی هیشکی رو دستش نمیاد😊

برای تدریس ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی تو موسسه کنکوران دقیقا مواد درسی به دو بخش تقسیم شدن، بخش های بالینی، بخش های تکنیکی و برای هر بخش یه استاد فوق العاده مسلط انتخاب شده و استاد مربوط فقط تمام تمرکزش رو گذاشته روی بخش خودش چه از نظر طراحی جزوه، چه از نظر تدریس، چه از نظر طراحی تست و آزمون و چه از نظر مشاوره به بچه های کنکوران و چه از نظر رفع اشکال هاشون.

تو کنکوران بخش های بالینی تدریسش با آقای دکتر سارلی هست که ایشون رتبه یک دکتری ژنتیک پزشکی دانشگاه تربیت مدرس و داشتن. و تدریس بخش های تکنیکال به آقای دکتر زعیمی سپرده شده که ایشون هم رتبه یک دکتری ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران رو داشتن. و اون چیزی که حائز اهمیت هست این که هر دوی این عزیزان کارشناسی ارشد هم توی رشته ژنتیک انسانی تحصیل کردن که این مشخص میکنه کدوم استاد بهتر از استادای ما!!!

نکته مهم دیگه در مورد کنکوران تخصص بالا و تجربه بالای اساتید ماست که از سال 1395 دارن ژنتیک پزشکی تدریس می کنن و حاصل این تدریسشون قبولی های فوق العاده بچه های کنکوران توی سال های گذشته بوده.

همچنین تو کنکوران که صرفا تنها مرکز تخصصی ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی هست مرتبا همه چیز در حال به روزرسانی هست، از جمله جزوات، آزمون های آزمایشی، روند تدریس و هرچیزی که مرتبط باشه با بهتر نتیجه گرفتن بچه های کنکوران تو این آزمون ها، حتی گاها در طول دوران آمادگی کنکوران در حد یک پاراگراف یا یک صفحه اگر احساس بشه مطلبی میتونه به بچه ها کمک کنه حسب وظیفه تعریف شده تو موسسه کنکوران اون مطلب باید به دست بچه ها برسه براشون تفهیم بشه و بهش مسلط بشن پس تو کنکوران همه چیز به روزه!

با توجه به مشکلاتی که امروزه در خیلی از جاهایی که تدریس ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی میکنن وجود داره و بهشون اشاره شد، و با توجه به ویژگی های تدریس در کنکوران خیلی واضح میشه گفت که هیچ کجا برای تدریس ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی کنکوران نمیشه.

در یک کلام کنکوران یه جای فوق العاده برای یادگیری ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی و کسب نتایج خیره کننده در آزمون های کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی و دکتری ژنتیک پزشکی هست.

در نهایت اینکه خوشحالیم که همه این تلاش ها، برنامه ها، به روز بودن ها، ارتباط داشتن با دانشجوها، کار کردن جمعی تو کنکوران، و تعهد دلسوزانه مون تو کنکوران عالی جواب داده و بالاترین آمار قبولی ها با افتخار مال بچه های کنکوران بوده.

, , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
تست تالیفی ژنتیک پزشکی- فصل سرطان – استراخان – سری دوم
نوشتهٔ بعدی
پلی مورفیسم دقیقا چیست؟ توضیح کامل و تفاوت آن با جهش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp