وضعیت نامشخص فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

کنکوران

خبرگزاری تسنیم: بسیج دانشجویی دانشگاه صنعت با صدور نامه‌ای به رئیس این دانشگاه درباره عدم به‌کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از جانب وزارت نفت، نکاتی را مطرح کردند.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعت با صدور نامه‌ای به هاشمی رئیس این دانشگاه درباره عدم به‌کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از جانب وزارت نفت، نکاتی را مطرح و تاکید کردند: مشخص نبودن وضعیت فارغ التحصیلان وپاسخگو نبودن مسئولین در خصوص حقوق تضییع شده، می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از مسائل شود.
در بخشی از این نامه آمده است: همانطور که مستحضرید دانشگاه صنعت نفت با سابقه درخشان در پرورش نیروهای متخصص و مدیران عالی وزارت نفت، در طی یک سال اخیر با مسئله جدی عدم به‌کارگیری فارغ التحصیلان از جانب وزارت نفت یا به بیان بهتر؛ زیر سؤال رفتن موجودیت خود روبرو شده است، که قطعاً می‌توان بخشی از این مشکل را متوجه عملکرد و سیاست‌های اشتباه مسئولین دانشگاه و بی‌توجهی نسبت به آن دانست. بسیج دانشجویی پس از ابلاغ آیین نامه نظام‌ اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت (توسط وزارت نفت در دی‌ماه سال گذشته)، ضمن اعلام هشدار نسبت به تضییع حقوق دانشجویان، سیاست دانشگاه در مواجهه با این آیین نامه را نادرست دانسته و بیان نمود که انکار اصل موضوع، ممکن است زمان وقوع بحران را به تعویق بیندازد، اما اصل بحران را گسترده‌تر خواهد کرد. متأسفانه مسئولین دانشگاه در پاسخ به مطالبه دانشجویان با رد این موضوع در محافل عمومی و تنزیل واقعیت به شایعه‌ ساخته شده توسط عوامل خارجی، به ارائه نامه‌هایی از جانب وزارت نفت اکتفا کردند که هم‌اکنون غیر قابل استناد بودن آن‌ها به علت عدم صدور از جانب مراجع تصمیم‌گیر وزارت بر همگان آشکار است.
این نامه‌ می‌افزاید: عدم صدور کد مجوز استخدام از اسفندماه سال گذشته و هم‌چنین نامه اخیر وزیر نفت خطاب به دستگاه‌های تابعه وزارت در تاریخ ۱۹ خرداد ۹۴، مبنی بر ممنوعیت هر گونه استخدام، نادرست بودن پاسخ‌های شما به مطالبات دانشجویان را نمایان می‌سازد. نامه‌های صادر شده توسط معاونت منابع انسانی دستگاه‌های تابعه وزارت با موضوع منع استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت نیز به وضوح تضییع حقوق دانشجویان را نشان می‌دهد. بسیج دانشجویی بر این باور است که تصمیم‌های ناگهانی از جانب وزارت نفت از یک سو و انکار موضوع از جانب مسئولین دانشگاه از سوی دیگر، باعث تعمیق بحران گردیده است. لازم به ذکر است قبل از بحرانی شدن این موضوع، پیگیری حقوق دانشجویان و پاسخ‌گویی به مطالبه‌ آن‌ها بارها از جنابعالی درخواست گردیده است.
دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در ادامه با اشاره به این مطلب که طرح مجدد اولویت استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در دفترچه انتخاب رشته سال جاری (۹۴) و در مقابل عدم ذکر این مسأله در سایت رسمی دانشگاه نوعی فرار از پاسخگویی و تضاد در مواضع مسئولین دانشگاه را نمایان می‌سازد، اعلام کردند: بر همگان روشن است که دانشگاه صنعت نفت همواره با داشتن دانشجویانی با رتبه‌های عالی کنکور سراسری، در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی خوش درخشیده است؛ درصورتی‌که با شرایط جدید، اعتماد و رغبت داوطلبان ممتاز کنکور سراسری نسبت به دانشگاه کاهش یافته و تحصیل در دانشکده‌هایی دور افتاده با بدترین شرایط آب و هوایی مورد پذیرش نخواهد بود.لذا قابل پیش‌بینی است که در آینده‌ای نزدیک وجود دانشگاه صنعت نفت برای وزارت نفت توجیهی نخواهد داشت و قطعاً اعضای هیئت علمی نیز از این موضوع متأثر خواهند شد. آیا شایسته است که با وعده‌های واهی، در جهت حفظ جایگاه علمی دانشگاه به جذب دانشجویان ممتاز اقدام گردد؛ درحالی‌که وقایع و مستندات، ممنوعیت استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه نفت را تأیید می‌کند؟ به نظر می‌رسد هدف از چنین رفتاری، تنها حفظ منافع افرادی معدود است و حقوق دانشجویان اهمیتی ندارد.
نامه مذکور می‌افزاید: مشخص نبودن وضعیت فارغ التحصیلان و آینده دانشجویان فعلی دانشگاه و هم‌چنین پاسخگو نبودن مسئولین در خصوص حقوق تضییع شده، می‌تواند زمینه‌ساز واکنش‌ها از جانب دانشجویان گردد. شایسته است ضمن اطلاع رسانی مناسب به دانشجویان، در اسرع وقت برای احقاق حقوق آن‌ها همت گماشته و در جهت بازگشت فرآیند جذب دانشجویان دانشگاه نفت به روال عادی تلاش نمایید.این نکته بدیهی است که مسئولین هر دانشگاهی با توجه به وظایف محوله باید در پیگیری و پاسخگویی نسبت به مسائل مربوط به دانشگاه متعهد باشند و اگر توانایی انجام تعهدات و وظایف خود را ندارند، ماندن در چنین جایگاهی چه معنی خواهد داشت.

در پایان نامه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت تاکید شده است: بسیج دانشجویی دانشگاه صنعت نفت اعلام می‌دارد در صورت مشاهده کوتاهی مسئولین دانشگاه در پیگیری موضوع و فرافکنی در این خصوص، مطالبه در چارچوب قانون را حق دانشجویان می‌داند. ضمناً بسیج دانشجویی در صورت نیاز، از کمک در جهت حل مشکل ایجاد شده دریغ نکرده و بر اساس وظیفه شرعی و اخلاقی خود، در دفاع از حقوق دانشجویان قاطعانه ورود خواهد داشت.
انتهای پیام/

نوشتهٔ پیشین
رییس دانشگاه آزاد یاسوج : جهاددانشگاهی پلی میان دانشگاه و صنعت است
نوشتهٔ بعدی
رتبه‌ ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی در میان مراکز برتر دنیا/ تهران در صدر

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp