شهریه دانشگاه آزاد : دانشگاه آزاد شهریه‌ها را افزایش داد تا پیشرفت علمی حاصل شود

شهریه دانشگاه آزاد : دانشگاه آزاد در پاسخ به انتقادات مبنی بر افزایش شهریه دانشجویان اعلام کرد: چگونه انتظار افزایش کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه آزاد را دارید ولی ساخت آزمایشگاه، کارگاه و فضای اداری و رفاهی را برنمی‌تابید؟
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پس از انتشار مطلب «بدهی میلیونی دانشجویان به دانشگاه و جای خالی یک نهاد بالادستی در نظارت بر افزایش شهریه‌ها» در خبرگزاری فارس و ارائه پاسخ از سوی دانشگاه آزاد خبرگزاری فارس توضیحاتی را ارائه کرد که دانشگاه آزاد در پاسخ به این توضیحات جوابیه‌ای را ارسال کرده است.

متن جوابیه دانشگاه آزاد به شرح ذیل است:

« پیرو انتشار جوابیه دانشگاه آزاد اسلامی به گزارش «بدهی میلیونی دانشجویان به دانشگاه و جای خالی یک نهاد بالادستی در نظارت بر افزایش شهریه‌ها» روز سه‌شنبه ششم مردادماه امسال با شناسه خبری ۱۳۹۴۰۵۰۵۰۰۱۲۱۳ و اضافه شدن توضیحات این خبرگزاری ذیل جوابیه ارسالی دانشگاه آزاد اسلامی، خواهشمند است مطابق با تبصره ۱ ماده ۲۳ مطبوعات جمهوری اسلامی ایران نسبت به درج مطالب زیر به عنوان پاسخ دانشگاه آزاد اسلامی در خروجی آن خبرگزاری اقدام فرمایید.

برای تنویر افکار عمومی و مخاطبان محترم خبرگزاری فارس این نکات قابل ملاحظه است:

۱- جوابیه دانشگاه آزاد اسلامی به گزارش ۲۳ تیرماه خبرگزاری فارس در تاریخ ۲۴ تیرماه به شماره نامه ۱۸٫۳۲۲۱ تهیه و به این خبرگزاری ارسال شد و در شرایطی که انتظار می‌رفت این رسانه جوابیه مذکور را منتشر کند، اقدام به انتشار گزارش دیگری آن هم خلاف واقع و بدون پشتوانه استنادی و تحلیلی کرد و براساس آن دانشگاه آزاد اسلامی جوابیه دومی را تهیه و ارسال کرد که این جوابیه با اضافه شدن توضیحات خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه به تاریخ ششم مردادماه منتشر شد. در توضیحات این خبرگزاری آمده است که جوابیه اول دانشگاه آزاد اسلامی به این رسانه ارسال نشده اما جالب است که جوابیه دوم دقیقا از همان خط ارتباطی ارسال شده و پس از دو روز هم دراین رسانه منتشر شده است! امیدواریم محتوای مطالب عنوان شده در جوابیه اول دانشگاه باعث سانسور و نادیده گرفتن عمدی این جوابیه نشده باشد.

در مورد تحقق افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای مجددا اعلام می‌شود که این درآمدها در دوره مدیریت جدید به صورت منسجم‌تر و با برنامه‌ریزی کارآمدتر همچنین فعال شدن شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفته است و در سال گذشته ۱۰ درصد از درآمدهای دانشگاه آزاد اسلامی از محل غیرشهریه‌ای به دست آمده است. اما طبیعی است که این منابع هنوز کفاف هزینه‌های جاری دانشگاه به ویژه پرداخت حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی را نمی‌دهد و افزایش قیمت کالا و خدمات دانشگاه را مجبور ساخت تا تنها ۱۵ درصد به شهریه متغیر دانشجویان موجود اضافه کند و همچنین ۱۵ درصد به شهریه دانشجویان جدیدالورود؛ این در حالی بود که دانشگاه مجوز ۲۵ درصدی افزایش شهریه‌ها را از وزارت علوم دریافت کرده بود. اما تعهد اعضای هیات امنا و موسس این دانشگاه به رعایت حال دانشجویان و نیز تحقق درآمدهای غیرشهریه‌ای باعث شد دانشگاه آزاد اسلامی شهریه خود را با درصدی کمتر از سایر دانشگاه‌های غیردولتی افزایش دهد.

این در حالی است که در سال جاری حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی ۲۰ درصد رشد داشت که حدودا پنج درصد بیشتر از رشد حقوق دانشگاه‌های دولتی بود و البته همه اینها با مدیریت صحیح منابع و جلب درآمدهای غیرشهریه‌ای ممکن شده است.

۳- خبرگزاری فارس در توضیحات خود مدعی شده است که دانشگاه آزاد اسلامی بدون مجوز ظرفیت پذیرش خود را افزایش داده است که برای چندمین بار به اطلاع مخاطبان محترم این رسانه می‌رساند، هیچ افزایش پذیرشی بدون مجوز صورت نگرفته است چراکه پس از ادغام واحدهای علوم و تحقیقات در واحدهای مادر هر استان تمامی ظرفیت این واحدها، امکانات، منابع انسانی و اعضای هیات علمی به بزرگ‌ترین واحد هر استان اضافه شد و در این راستا مجوزهای لازم برای افزایش ظرفیت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شده است.

تلاش عجیب فارس برای تکرار مطلبی که بارها از سوی مقامات دانشگاه و وزارت علوم تکذیب شده و معاون آموزشی وزارت علوم و شخص وزیر بارها به حل این مسئله بین دانشگاه و وزارت علوم تاکید کرده‌اند جای سوال و تعجب بسیار است.

عجیب است که فارس حساسیتی به افزایش ظرفیت در برخی دانشگاه‌های غیردولتی و غیرحضوری که بعضا با نسبت هیات علمی به دانشجوی یک به ۲۰۰ اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا کرده‌اند ندارند.

۴- خبرگزاری فارس در توضیحات خود با خلط مبحث در تلاش است که توجه افکار عمومی را به مسائل حاشیه‌ای متوجه کند تا اصل موضوعات مهم فراموش شود.

این رسانه که در زمان توقف پروژه‌های عمرانی دانشگاه و وارد شدن خسارات بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت قبلی سکوت اختیار کرده بود و حقوق دانشجویان را پایمال شده نمی‌دید! با یک استدلال عجیب و بی‌معنا دانشگاه را متهم می‌کند که علی‌رغم کاهش دانشجو اقدام به ساخت و تکمیل پروژه‌های عمرانی می‌کند.

تناقض این استدلال ضعیف با ادعای فارس مبنی بر پیگیری کیفیت آموزش و پژوهش در کشور به قدری آشکار است که نیاز به توضیح بیشتر ندارد.

چگونه این خبرگزاری انتظار افزایش کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی را دارد و ساخت آزمایشگاه، کارگاه، مسجد، سالن‌های چند منظوره، کتابخانه، کلاس درس و فضای اداری و رفاهی توسط این دانشگاه را برنمی‌تابد؟

دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد تا لیستی از ساختمان‌هایی که اخیرا در دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شده‌اند و نیز پروژه‌های اولویتی در دست ساخت این دانشگاه را در اختیار آن رسانه محترم قرار دهد.

مشخص نیست خبرگزاری فارس از کدام قسمت پاسخ دانشگاه آزاد اسلامی استنباط کرده است که ساخت خوابگاه دانشجویی در دستور کار این دانشگاه بوده و متاسفانه این خبر و استنباط نادرست که در توضیحات این خبرگزاری منتشر شده فاقد وجاهت است.

۵- در دوره جدید مدیریتی و در اقدامی موثر و مثبت و با هدف صرفه‌جویی بیشتر، تقویت رویه سازمانی و یکپارچگی، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در سایت پونک تجمیع شد و بار دیگر تاکید می‌شود با این اقدام ماهیانه ۶۰۰ میلیون تومان در هزینه‌های دانشگاه صرفه‌جویی شد.

تجمیع و ادغام واحدهای زیان‌ده، تجمیع واحدهای دانشگاهی در شهر تهران از دیگر اقداماتی است که معاونت عمران دانشگاه آن را دنبال می‌کند و بخشی از هدف معاونت عمران این است که امور بر جای مانده به طور احسن ساماندهی شود، اما متاسفانه نگرش خبرگزاری فارس که از بیت‌المال ارتزاق می‌کند دیدن نیمه خالی لیوان و نادیده گرفتن اقدامات مثبت در دانشگاه آزاد اسلامی است.

۷- انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با بانک ملی اقدام مثبت در دوره مدیریت جدید است که اولا وام‌های ارزان قیمت در اختیار اعضای هیات علمی و کارکنان قرار گرفته است و ثانیا وام‌های ارزان قیمت به منظور تکمیل پروژه‌های عمرانی که در دوره مدیریت گذشته متوقف شده بود در اختیار این دانشگاه قرار گرفت است.

دانشگاه برای راه‌اندازی مجدد پروژه‌های موصوف و رد دیون باید هزینه‌های بیشتری را متحمل شود که با این تفاهمنامه شرایط بهتری برای دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد، همچنین این تفاهم‌نامه کمک می‌کند که واحدهای دانشگاهی در تکمیل و تجاری‌سازی پروژه‌های پژوهشی با امنیت بیشتری اقدام کنند.

همچنان امیدواریم که خبرگزاری محترم فارس با نقد منصفانه و دیدن محاسن در کنار معایب، خود را یار و یاور دانشگاه آزاد اسلامی، این یادگار ارزشمند جمهوری اسلامی ایران بداند.

اداره کل رسانه و اطلاع رسانی دانشگاه»

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در پاسخ به توضیحات ابتدایی دانشگاه آزاد نیز مطرح شد که خبرگزاری فارس هرگونه جوابیه یا توضیحاتی در رابطه با اخبار این خبرگزاری را منتشر می‌کند و این مساله نیز بارها ثابت شده است و اینکه یک بار جوابیه به دست خبرگزاری فارس نرسیده دلیل بر این نیست که دانشگاه آزاد بخواهد از سانسور و نادیده گرفتن عمدی صحبت کند، که البته پس از ارسال جوابیه‌ای که دانشگاه آزاد آن را جوابیه دوم می‌نامد خبرنگاران خبرگزاری فارس با مشاهده این مطلب که یک جوابیه ارسال شده و منتشر نشده است با مسئولان روابط عمومی دانشگاه آزاد تماس گرفته و از آن‌ها خواستند که اگر جوابیه‌ای بوده است آن را ارسال کنند تا منتشر شود زیرا جوابیه‌ای به خبرگزاری فارس نرسیده است، مسئولان روابط عمومی دانشگاه آزاد نیز قول دادند که این کار را انجام دهند ولی باز هم جوابیه‌ای ارسال نشد.

از طرفی مسئولان روابط عمومی دانشگاه آزاد برای درخواست انتشار یک خبر معمولی که در سایت دانشگاه منتشر می‌شود با خبرنگار این حوزه تماس گرفته و انتشار خبر بر روی سایت دانشگاه یا فکس خبر را به اطلاع خبرنگار می‌رسانند چگونه است که یک جوابیه به خبرگزاری فارس ارسال شده و هیچ تماسی با خبرنگار حوزه گرفته نشده است؟ حتی پس از توضیحات فارس به اصلاحیه دانشگاه آزاد و تاکید بر اینکه جوابیه ای به این خبرگزاری نرسیده نیز تا کنون جوابیه‌ای از سوی آن دانشگاه ارسال نشده است.

این توضیحات تنها از این باب مطرح شد که مسئولان دانشگاه آزاد در ارسال این جوابیه نیز اصرار دارند که جوابیه‌ای داشتند ولی از سوی خبرگزاری فارس منتشر نشده است.

در رابطه با افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای دانشگاه آزاد و اینکه هنوز کفاف هزینه‌های این دانشگاه را نمی‌دهد نیز مسئولان دانشگاه آزاد قول داده بودند که با افزایش درآمدهای غیرشهریه‌ای از میزان افزایش شهریه بکاهند در حالیکه امسال هم شهریه این دانشگاه ۱۵ درصد افزایش یافت و دانشگاه آزاد نیز اعلام کرد که با اجرای طرح تجمیع از تعداد کارکنان دانشگاه کاسته است ولی حالا اعلام می‌کند که بازهم از عهده حقوق کارکنان برنمی‌آید.

مسئولان دانشگاه آزاد می‌گویند با ۱۵ درصد افزایش شهریه باز هم نمی‌توانند هزینه‌های دانشگاه را تامین کنند و این در حالی است که خودشان می‌گویند ۲۰ درصد افزایش حقوق کارکنان را داشته‌اند، چگونه است که نهادی از عهده تامین هزینه‌ها برنمی‌آید و ۲۰ درصد حقوق کارکنان را افزایش می‌دهد؟

دانشگاه آزاد در بند ۳ جوابیه خود اعلام کرده که خبرگزاری فارس مدعی شده که این دانشگاه بدون مجوز اقدام به افزایش ظرفیت کرده است؛ این صحبت دانشگاه آزاد محلی برای توضیح نیست زیرا جامعه دانشگاهی به خوبی از افزایش ظرفیت بدون مجوز دانشگاه آزاد که به شورایعالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی هم کشیده شد اطلاع دارند و اتفاقا این مساله جالب توجه است که دانشگاه آزاد توضیح خبرگزاری فارس مبنی بر پذیرش بدون مجوز دانشجو از سوی این دانشگاه را یک ادعا می‌داند در حالیکه همگان به خوبی آگاهند که این مساله یک ادعا نیست و مساله‌ای است که به وضوح از سوی دانشگاه آزاد و به صورت بدون مجوز رخ داده است به طوریکه دفتر گسترش آموزش عالی مجبور شد زمان و نیروی زیادی را صرف بررسی این رشته‌محل‌ها کند که بازهم برخی از این رشته‌ها نتوانستند مجوز را کسب کنند.

مسئولان دانشگاه آزاد در این بند از جوابیه اعلام کرده‌اند که مساله افزایش ظرفیت بدون مجوز دانشگاه آزاد از سوی مسئولان وزارت علوم تکذیب شده است در حالیکه این مساله در شورایعالی انقلاب فرهنگی هم مطرح شده و مسئولان وزارت علوم نیز بر آن تاکید داشته‌اند به طوریکه شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در یک نشست خبری و در بین خبرنگاران رسانه‌های گروهی از افزایش ظرفیت بدون مجوز دانشگاه آزاد سخن گفت و حسینی مدیرکل وقت دفتر گسترش آموزش عالی نیز بارها در مصاحبه‌های خود در رابطه با رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد صحبت کرد.

حتی نمایندگان مجلس نیز چندین بار با دعوت از میرزاده رئیس دانشگاه آزاد به کمیسیون آموزش مجلس، مساله افزایش ظرفیت بدون مجوز را بررسی کردند.

از طرفی دانشگاه آزاد افزایش شهریه را به منظور ساخت پروژه‌های عمرانی عنوان می‌کند و آن را به کیفیت پژوهشی گره می‌زند در حالیکه همگان می‌دانند محققان این کشور برای پیشرفت علمی نیازی به ساختمان‌های آنچنانی ندارند و تنها ارائه آزمایشگاه و امکانات و مواد آزمایشگاهی را طلب کرده‌اند که تاکنون حتی با وجود افزایش شهریه‌ها این موارد برای محققان لحاظ نشده است و گلایه‌های مختلف محققان شاهد این امر است.

خبرگزاری فارس بارها از طریق مصاحبه‌ با مسئولان دانشگاه آزاد، حضور در نشست‌های خبری و برنامه‌های مختلف این دانشگاه اخبار مختلف دانشگاه آزاد را پوشش داده است و حتی در مواردی که انتقادی علیه این دانشگاه چه از سوی خود خبرگزاری فارس و چه از سوی رسانه‌های دیگر مطرح شده در مصاحبه با مسئولان دانشگاه آزاد توضیحات آن‌ها را هم جویا شده و این توضیحات را منتشر کرده است، بنابراین حسن نیت این خبرگزاری ثابت شده است و اینکه دانشگاه آزاد به دلیل انتشار یک گزارش انتقادی که آن هم تنها با هدف همدردی با دانشجویانی که واقعا توان پرداخت شهریه را ندارند و از سویی برای ادامه تحصیل مجبور به تحصیل در دانشگاه آزاد هستند، اخبار منتشر شده از سوی این خبرگزاری که در آن اقدامات دانشگاه آزاد مطرح شده است را انکار می‌کند، جای تامل دارد.

نوشتهٔ پیشین
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان منصوب شد
نوشتهٔ بعدی
جایگاه شورای گسترش آموزش عالی به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری حفظ شود

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp