نقش پررنگ جهاددانشگاهی در پساتحریم

کنکوران

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به نقش جهاد در عرصه علم و فناوری در دوره پساتحریم، دولت تدبیر و امید جهاددانشگاهی را مهم‌تر از گذشته ببیند و کنشگری آن را تسهیل کند.
دکتر علی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، ضمن تبریک سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: دور از انتظار نیست که جهاددانشگاهی به عنوان عنصری پیشرو در عرصه علم و فناوری بتواند در دوره پساتحریم نقش پررنگ‌تری از خود نشان دهد.

وی ادامه داد: در دوره محدودیت‌ها این نهاد فعالیت‌های نوآورانه زیادی را انجام داده و فکر می‌کنم در شرایط گشایش روابط و دسترسی به امکانات علم و فناوری ظرفیت جهاددانشگاهی بیش از گذشته فعال شده و در خدمت علم و فناوری کشور قرار خواهد گرفت.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه گفت: به عنوان نهادی تاثیرگذار باید فرصت‌های بیشتری برای تاثیرگذاری فعالیت‌های جهاددانشگاهی ایجاد شود به این دلیل که نقش این سازمان در دوره پساتحریم می‌تواند خیلی پررنگ تر باشد و در این راستا از دولت تدبیر و امید انتظار می‌رود که نقش این سازمان را مهم‌تر و برجسته‌تر از گذشته ببیند و کنشگری آن را در عرصه علم و فناوری کشور تسهیل کند.

یوسفی تصریح کرد: اگر بخواهیم نگاه واقع‌بینانه‌‎ای نسبت به سابقه تاسیس، فعالیت و اقداماتی که جهاددانشگاهی بویژه در حوزه دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی و موثر داشته باشیم شاهد آن خواهیم بود که این سازمان از ابتدا در محیط‌های دانشگاهی ظاهر شده و در واقع در فعالیت‌های مسئولانه، دلسوزانه و نوآورانه پیشگام بوده، به این معنی که بسیاری از امور دشوار و ناشدنی در محیط‌های دانشگاهی در عرصه علم و فناوری توسط آن رقم خورده است.

وی عنوان کرد: بخشی از توانایی‌های جهاد به ماهیت و خصوصیت آن برمی‌گردد که نهادی کاملا انقلابی و وفادار به ارزش‌های انقلاب اسلامی است. در واقع این سازمان طبق اهداف نظام جمهوری اسلامی شکل گرفته و تداوم حیات دارد. علاوه بر این چهره‌های مسئول، متعهد و وفادار به انقلاب، جهاددانشگاهی را پایه‌گذاری و تاسیس کردند، همچنین روحیه مسئولیت‌پذیری و فداکاری جزء ارزش‌های بنیادین جهاددانشگاهی است که همچنان هم مایه خیر و برکت برای این نهاد است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بنابراین اگر بخواهیم نقش و تاثیر جهاددانشگاهی را در پیشبرد علم و فناوری بررسی کنیم، فکر می‌کنم که این نهاد نقشی کلیدی دارد و چهره‌های شاخصی که در آن فعالیت می‌کنند، افتخارات زیادی تاکنون برای کشور ایجاد کرده‌اند.

یوسفی گفت: نگاه مسئولانه، دگرخواهی و نوع دوستی که در ارزش‌های بنیادین جهاددانشگاهی وجود دارد تا حد زیادی در آینده علم و فناوری کشور تاثیرگذار خواهد بود. همچنین تجربه نشان داده است که فعالیت‌های این سازمان منحصر به یک حوزه نیست و در زمینه‌های مختلف این امر نمایان شده است، با این حال در شرایط پساتحریم هم نقش و برجستگی فعالیت‌های جهاددانشگاهی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی اظهار کرد: ضرورت نگاهی مسئولانه نسبت به کشور، سرنوشت و رفاه آن ضرورتی غیرقابل اجتناب است که جهاددانشگاهی بر پایه این نگاه شکل گرفته است و در واقع این سازمان، نهادی علمی دانشگاهی دگرخواه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: حس دگرخواهی، مسئولیت‌پذیری، همگامی و همراهی با جامعه جزء خصوصیات جهاددانشگاهی است که حتی وجود آن می‌تواند مکمل فعالیت دانشگاه به طور کلی باشد و بسیاری از کمبودها و خلاء‌هایی که در محیط‌های آکادمیک و دانشگاهی دیده می‌شود می‌تواند از طریق نهادهایی انقلابی و دلسوز مانند جهاددانشگاهی برطرف شود.

وی در خصوص چشم‌انداز و نقشه راه علمی کشور عنوان کرد: این نقشه تعیین شده واضح و مسیرها کاملا روشن است. همچنین جهاد به عنوان یک کنشگر موثر در اجرای نقشه جامع علمی می‌تواند مفید باشد.

یوسفی اظهار کرد: شرط پررنگ‌تر شدن نقش جهاددانشگاهی آمیختگی بیشتر آن با دانشگاه است و با وجود اینکه این دو بخش ارتباط خوبی با هم دارند ولی این ارتباط‌ها باید بیشتر شود. علاوه بر این دانشگاهیان نیز باید حضور پررنگ‌تری در جهاددانشگاهی داشته باشند همچنان که تاکنون این موضوع وجود داشته است.

وی اضافه کرد: بعضی از مسئولیت‌ها و ماموریت‌های دانشگاه از طریق جهاددانشگاهی می‌تواند به خوبی انجام و این سازمان بازوی فکری و اجرایی در دانشگاه تلقی شود. علاوه بر این بسیاری از فعالیت‌هایی که در محیط‌های دانشگاهی به سهولت قابل انجام نیست از طریق ظرفیت‌های جهاددانشگاهی می‌تواند اجرایی شود و علاوه بر نقش‌های مستقلی که دارد مسئولیت‌های تسهیل‌کننده را جهت پیشبرد علم و فناوری کشور در نظام دانشگاهی داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: امیدواریم که جهاددانشگاهی بیش از گذشته بتواند منشا اثر باشد البته تایید خدمات و فعالیت‌های آن به معنای نبود ایراد در آن نیست، چرا که مانند هر نهاد اجتماعی و علمی دیگر کاستی‌هایی در تجربیات جهاددانشگاهی نیز وجود دارد که باید تلاش کند تا همواره مراقب اقدامات خود باشد و بر فعالیت‌هایش بازاندیشی و بازنگری داشته باشد، ولی در مجموع تجربه جهاددانشگاهی کاملا محسوس و رو به بهبود است و بخش‌هایی را که در آن‌ها دچار پسرفت بوده مورد بازبینی قرار دهد.

نوشتهٔ پیشین
ابلاغ آیین‌نامه دانشجویان غیرایرانی غیربورسیه بزودی
نوشتهٔ بعدی
تربیت نیروی انسانی کارآزموده از وظایف علمی کاربردی جهاددانشگاهی است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
error: Content is protected !!