نامه فرهادی و قاضی‌زاده هاشمی به رئیس‌جمهور درباره وام دانشجویی

کنکوران

وام دانشجویی : رئیس صندوق رفاه دانشجویان از بدهی ۴۲۰ میلیاردی فارغ‌التحصیلان سال‌های ۵۳ تا ۷۹ به این صندوق خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان در نشست‌خبری که پیش از ظهر امروز در دفتر این صندوق برگزار شد، گفت: با آسیب‌شناسی صورت گرفته از وضعیت صندوق رفاه دانشجویان و با توجه به اهمیت آن در آموزش عالی که حدود ۴ میلیون دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد، برنامه‌هایی را برای این صندوق در نظر گرفته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه صندوق رفاه دانشجویان برای عمل به وظایف و رسالت خود باید سازمانی چابک باشد، افزود: به همین دلیل شورای راهبردی صندوق رفاه با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و مشاوران نخبگان اقتصادی تشکیل شد و در حال تدوین سند راهبردی صندوق هستیم تا این صندوق براساس نقشه راه به اهداف خود دست یابند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان در استفاده از حمایت خیرین، یادآور شد: طی سال‌های گذشته‌ جلب حمایت از خیرین برای فعالیت‌های صندوق مغفول مانده بود که در حال جلب حمایت‌های بیشتر خیرین در این بخش هستیم و صندوق در حال پیگیری جلساتی با حامیان و بخش خصوصی مانند بنیاد علوی و خیرین است.
یزدان‌مهر در ادامه نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
۴۲۰ میلیارد تومان بدهی دانشجویان به صندوق رفاه دانشجویان
وی در پاسخ به سوالی درباره بدهی‌های موجود از سوی دانشجویان به صندوق رفاه دانشجویان، اظهار داشت: از سال ۵۳ تاکنون بالغ بر ۴۲۰ میلیارد تومان بدهی از سوی فارغ‌التحصیلان بدهکار نسبت به صندوق وجود دارد که عمده این بدهکاران، فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران هستند که نزدیک به حدود ۲۱ میلیارد تومان نسبت به صندوق بدهی دارند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: تسهیلاتی برای دانشجویان بدهکار به صندوق در نظر گرفته و مقرر شده فارغ‌التحصیلان سال‌های ۵۳ تا ۷۹ در صورت مراجعه به صندوق تا تاریخ ۳۱ شهریور از تسهیلات ویژه‌‌ای برخوردار شوند و تنها به پرداخت اصل بدهی خود بدون در نظر گرفتن جریمه‌های موجود بپردازند.
وی با اشاره به اینکه به ازای هر سال ۱۲ درصد جریمه به بدهی دانشجویان بدهکار به صندوق افزوده می‌شود، ادامه داد: فارغ‌التحصیلانی که مشکلات خاصی دارند در صورت مراجعه برای پرداخت کل بدهی خود به صندوق تنها اصل بدهی از آنها تنها دریافت می‌شود و برای سایرین فارغ‌التحصیلان نیز ۵۰ درصد جریمه دیرکرد حذف می‌شود.
یزدان‌مهر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تاکنون چقدر از مبلغ ۴۲۰ میلیارد بدهی به صندوق برگشته است، گفت: با پیگیری‌های انجام شده روند پرداخت بدهی‌ها رو به رشد است و بخشی از افزایش بودجه صندوق که ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته بوده مربوطه به پرداخت همین بدهی‌هاست.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد خوابگاه‌های دانشجویی زیر نظر صندوق رفاه دانشجویان ملکی و ۳۲۰ خوابگاه غیردولتی دارای مجوز هستند. لیست خوابگاه‌های مجاز در سایت صندوق رفاه دانشجویان قید شده است.
وی افزود: ۵۰ درصد از اجاره‌بهای خوابگاه‌ها برای تجهیز و آماده‌سازی خوابگاه‌ها به دانشگاه‌ها عودت داده شده و ودیعه مسکن مجردی در سال تحصیلی امسال ۳۰ درصد افزایش یافته است.
یزدان‌مهر با اشاره به فعالیت‌های خیرین خوابگاه‌ساز در آموزش عالی، گفت: تاکنون کلنگ احداث ۶ خوابگاه دانشجویی توسط خیرین زده شده و حدود ۳۶ خوابگاه نیز توسط خیرین ساخته شده است. در حال نهایی کردن قراردادهای خود در زمینه ساخت خوابگاه دانشجویی با بنیاد علوی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هستیم تا از ظرفیت آنها برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی بهره گیریم.
وی با اشاره به میزان مبلغ وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل، گفت: دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی شهر تهران حدود ۵ میلیون تومان وام ودیعه مسکن و دانشجویان تحصیلات تکمیلی وامی نزدیک به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، این وام برای دانشجویان ۵ شهر بزرگ به ترتیب در مقاطع مختلف ۳ میلیون و ۷۵۰ و ۶۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۳ میلیون و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
یزدان‌مهر در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره وضعیت پرونده مالی صندوق رفاه دانشجویان، ادامه داد: این پرونده دارای دو بخش عمومی و کیفری و حقوقی است؛ صندوق رفاه بخش حقوقی آن را پیگیری می‌کند و تاکنون دو حکم برای آن صادر شده که در یک مرحله دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پس از طی مراحل قانونی به بودجه صندوق رفاه بازگشت داده شده و در دادگاه بعدی ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به بودجه صندوق رفاه برمی‌گردد که این رقم در حال انجام کارهای قانونی است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: بخش کیفری این پرونده نیز از سوی دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دادستانی در حال پیگیری است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره ثبت‌نام دانشجویان برای دریافت وام شهریه، گفت: در سال گذشته مبلغی برای وام شهریه تخصیص یافته بود که به دلیل مشکلات موجود ابلاغ نشد. بخشنامه‌ای را به دانشگاه‌ها ارسال کردیم تا دانشجویان بتوانند از طریق اعتبارات در نظر گرفته و صرفه‌جویی‌های ایجاد شده از وام شهریه بهره‌مند شوند. امسال نیز حدود ۶۰۰ هزار دانشجو برای دریافت وام شهریه ثبت‌نام کردند.
یزدان‌مهر از صدور نامه وزرای علوم و بهداشت به رئیس‌جمهور در زمینه تحقق صددرصدی وام شهریه دانشجویان خبر داد و گفت: امیدوارم امسال همه درخواست‌کنندگان وام‌های شهریه بتوانند وام خود را دریافت کنند.

نوشتهٔ پیشین
ودیعه مسکن دانشجویان ارشد متاهل : ۷٫۵ میلیون برای دانشجویان ارشد متاهل تهرانی اولتیماتوم وزارت علوم به دانشجویان بدهکار
نوشتهٔ بعدی
کیفیت فعالیت علمی دانشگاه علوم بهزیستی رو به افزایش است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp