افزایش شهریه‌ها؛ دانشـگاه‌آزاد ۱۵درصد، غیرانتفاعــی ۲۵درصد/ دوازده دانشگاه اولتیماتوم گرفتند

کنکوران

اعلام نتایج سطح‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی که البته ۸۹ دانشگاه به دلیل کامل نشدن مدارک هنوز خارج از آن هستند، نشان داد تنها ۴۷ دانشگاه غیرانتفاعی، کیفیت و شاخص‌های لازم برای توسعه را دارند. جز این دانشگاه‌ها که در سطح اول از پنج سطح رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند مابقی ۲۲۲ دانشگاه دیگر محدودیت‌هایی را تجربه خواهند کرد.

۷۸ دانشگاه که در سطح دو هستند محدودیت‌های توسعه‌ای، ۸۱ دانشگاه سطح سه محدودیت‌های توسعه‌ای و کاهش فعالیت، ۵۱ دانشگاه سطح چهار ممنوعیت توسعه و نزول تدریجی ظرفیت به سمت صفر و ۱۲ دانشگاه سطح پنج، ممنوعیت توسعه و قطع پذیرش خواهند داشت و امکان انحلال آنها بررسی می‌شود.

وزارت علوم با رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های دیگر، بهبود شاخص‌ها و نظارت بر آموزش عالی را پیگیری می‌کند. نگاهی که در مورد دانشگاه‌های دیگر وجود دارد. از طرفی این رتبه‌بندی نشان داد که جایگاه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی چه جایگاهی است و کدام موسسات کیفیت‌های لازم را ندارند. با وجود همه این‌ها پیش از این و حتی بعد از اعلام رتبه‌بندی که کیفیت پایین برخی دانشگاه‌ها را نشان داد هیچ نشانی از هجمه‌هایی که همیشه علیه دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد نبود.

هیچ کس فلسفه وجودی این دانشگاه را زیر سوال نبرد، کسی منکر قابلیت‌های آنها، اگر وجود داشته‌اند، نشد و هیچ کس از قطع فوری پذیرش در رشته‌های آنها سخن نگفت. ا

لبته که وزارت علوم با نگاهی یکسان به همه دانشگاه‌ها شاخص‌های دانشگاه‌های غیرانتفاعی را هم بررسی کرده است؛ اما مساله نگاه کسانی است که برخی دانشگاه‌ها، ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی را با نگاه سیاسی خود می‌سنجند.

مسلما وزارت علوم که تعامل دوطرفه‌اش با دانشگاه آزاد اسلامی نتایج مثبتی برای دو طرف داشته است، همان نگاه پشت این رتبه‌بندی را به دانشگاه آزاد اسلامی دارد و آن را می‌سنجد، اما چرا کسانی هستند که برای دستمالی کوچک در دانشگاه آزاد اسلامی، کل دانشگاه را به آتش می‌کشند و در مقابل عیوب بزرگ دانشگاه‌های دیگر را زیر سبیل می‌گذارند؟

شاید بشود این رفتار را به حساب اتفاق گذاشت، اما تکرار اتفاق‌های مشابه را نمی‌شود تصادفی دانست. می‌شود رفتار نگران‌های آموزش عالی، البته به‌طور خاص در دانشگاه آزاد اسلامی را در مورد افزایش شهریه‌ها در این دانشگاه و دانشگاه‌های غیرانتفاعی هم مقایسه کرد.

آنجا که دانشگاه آزاد اسلامی با وجود داشتن مجوز افزایش ۲۵درصدی شهریه آن را ۱۵درصد افزایش داد و همان زمان اغلب دانشگاه‌های غیرانتفاعی شهریه‌هایشان را ۲۵درصد افزایش داده بودند. از سوی دیگر شهریه ثابت یک میلیون و ۷۰۰هزار دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ افزایشی نداشته است.

مقایسه کنید رفتار این گروه دلسوز آموزش عالی را برابر امکاناتی که این دو دانشگاه دارند. امکانات دبیرستانی اغلب موسسات غیرانتفاعی در برابر امکانات دانشگاهی اغلب واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی.

البته که نقص طبیعت هر فعالیتی است و همه دانشگاه‌ها، حتی دانشگاه‌های بزرگ و سابقه‌دار دولتی نقص‌هایی دارند. مساله نگران‌کننده برای آموزش عالی اما نگاه سیاسی است که برخی به آموزش عالی دارند و متاسفانه همان‌ها گاهی تصمیم‌گیرنده هستند. نگاهی که دانشگاه آزاد اسلامی و بعضی‌ دانشگاه‌های بزرگ کشور بیش از دیگر دانشگاه‌ها از آن آسیب دیده‌اند.

نوشتهٔ پیشین
تسهیلات دانشگاه یزد به رتبه‌های برتر کنکور
نوشتهٔ بعدی
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۳۹۴، تاریخ، محل و نحوه توزیع دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره ۲)،…

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
error: Content is protected !!