دانشگاه علمی کاربردی در کشورهای همسایه راه اندازی می شود

کنکوران

همدان – ایرنا – رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: هدف گذاری این دانشگاه راه اندازی این مراکز در کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی است که تا پایان سال جاری در یکی از کشورهای همسایه اجرایی می شود.
دانشگاه علمی کاربردی در کشورهای همسایه راه اندازی می شود
محمد اخباری پنجشنبه در همایش تبیین سیاست های دانشگاه جامع علمی کاربردی در همدان با بیان اینکه این دانشگاه باید بتواند کشورهای همسایه را پوشش دهد افزود: کشورهایی مانند عراق، افغانستان و آذربایجان علاقمند هستند که مراکز علمی کاربردی در آنجا راه اندازی شود لذا برای تحقق این امر باید کیفیت این دانشگاه ها را افزایش داد.
وی با بیان اینکه رشته های جدید و کاربردی متناسب با نیاز و جهت گیری استانها ایجاد می شود و در غیر اینصورت مصوب نخواهد شد گفت: ۱۵ هزار و ۶۰۰ کد رشته محل بررسی شد که از این تعدد ۹ هزار و ۸۰۰ رشته محل مورد تایید قرار گرفته است.
اخباری گفت: تاکنون ۷۷۰ رشته در دانشگاه علمی کاربردی تدوین شده که همه آنها بر اساس نیاز و بازار کار بوده و شورای گسترش و برنامه ریزی در طول سه ماه دوره و رشته را تدوین، تصویب و به مرحله اجرا در می آورد.
وی با بیان اینکه دانشجو باید کارآفرین و دارای مهارت تربیت شود که تاکنون در این جهت کمتر توجه شده است افزود: مدرک گرایی به این دانشگاه نیز رسوخ یافته است و اشکال اساسی به کل نظام آموزش عالی کشور این است که نتوانسته نظام صلاحیت حرفه ای در کشور را بنیانگذاری کند.
اخباری نبود مرکز اطلاعات بازار کار را یکی از مشکلات دانست و گفت: با توجه به نبود این مرکز دانشگاه علمی کاربری برای تعیین کد رشته ای متناسب با نیازها و بازار کار با مشکل مواجه است.
*به دنبال ایجاد کارشناسی ارشد نیستیم
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با بیان اینکه به دنبال ایجاد کارشناسی ارشد نیستم گفت: وظیفه این دانشگاه تربیت تکنسین است و این دانشگاه به ازای سه تکنسین یک کارشناس تربیت می کند.
اخباری حرکت به سمت کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی را برای این دانشگاه سم دانست و افزود: ۸۵ درصد دانشگاه های کشورهای پیشرفته، علمی و کاربردی هستند و کارشناس و تکنسین تربیت می کنند و دانش بنیان کردن اقتصاد به همین معنی است.
وی بازنگری در دوره ها و رشته ها را از برنامه های این دانشگاه عنوان کرد و گفت: رشته ها در این دانشگاه نباید بیش از پنج سال عمر داشته باشند و در سال جدید این رشته ها حذف خواهند شد.
اخباری ادامه داد: نظارت از عملکرد مراکز آغاز شده و این مراکز تا بهمن ماه سال جاری توسط ۳۸۰ شاخص بر اساس ۹ ملاک مورد ارزیابی و راستی آزمایی قرار می گیرند.
وی ادامه داد:بر اساس این ارزیابی ها که از مرداد ماه امسال آغاز شده ۸۰ مرکز که کیفیت لازم را نداشتند از ادامه فعالیت متوقف شدند.
وی کار اساسی در دانشگاه علمی کاربردی را توجه به پودمان ها عنوان کرد و گفت: توسعه پایدار در پودمان ها است و باید مدرک را گواهی تبدیل کرد.
وی از راه اندازی مراکز تربیت مدرس خبر داد و گفت: ۲۵ هزار مدرس از نظر دروس مشترک و مهارت زیر پوشش این آموزش ها قرار می گیرند و اگر موفق به قبولی در آین آزمون ها نشوند غیر فعال می شوند که در این راستا تاکنون ۲۰ هزار نفر از مدرسان غیر فعال شدند.
وی تربیت بخش خصوصی در نظام آموزشی مهارتی کشور را از دیگر اولویت ها دانست و گفت: همدان نیازمند بخش خصوصی است و مجوز هیچ مرکز آموزش دولتی به همدان داده نمی شود چراکه سیاست ما در همدان بخش خصوصی است و بخش خصوصی باید در آموزش عالی سرمایه گذاری کند.
به گفته وی دانشگاه علمی کاربردی با یک هزار و ۱۰۰ مرکز در سراسر کشور ۷۰۰ هزار دانشجو را زیر پوشش قرار داده است.
در استان همدان هشت هزار و ۷۰۰ دانشجو در ۱۹ مرکز علمی کاربردی مشغول به تحصیل هستند.

نوشتهٔ پیشین
ادامه روند جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد
نوشتهٔ بعدی
دومین دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی کشور در شهرضا ایجاد می‌شود‌

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp