راه اندازی مقطع دکتری سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در واحد علوم و تحقیقات

دکتری

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، علیرضا وفایی‌نژاد مدیرگروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) دانشکده محیط زیست و انرژی این واحد با بیان اینکه GIS سیستم حامی تصمیم گیری بر مبنای اطلاعات است، گفت: امروزه کشورهایی از قدرت و پیشرفت بالایی برخودار هستند که در عرصه استفاده و مدیریت صحیح اطلاعات بهترین علمکرد را داشته باشند.

وی با بیان اینکه در GIS با دو نوع اطلاعات سر و کار داریم، افزود: اطلاعات اولیه ضروری در سیستم اطلاعات جغرافیایی، اطلاعاتی است که مکان و موقعیت عوارض را مشخص می‌کند که شامل عکس‌‌ها، نقشه‌ها، اطلاعات ماهواره‌ای است.

وی ادامه داد: اطلاعات توصیفی که دربرگیرنده مشخصات و ویژگی‌های نقشه‌ها، عکس‌ها است، نوع دوم اطلاعاتی است که در GIS با آن روبرو هستم.

وفایی‌نژاد افزود: سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی از جمله رشته‌های آموزشی است که کاربردهای متنوعی در وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی نظیر وزارت نیرو، شرکت آب، شرکت برق، شرکت گاز، مخابرات، شرکت‌های تابعه وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت بحران، شهرداری‌ها، هواشناسی، منابع طبیعی و بطور کلی نهادهایی که به نحوی با نقشه و داده‌های مکانی در ارتباط هستند دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر گروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات دارای چهار گرایش مطالعات شهری و روستایی، مطالعات منابع آب و خاک، مدیریت مخاطرات محیطی و هواشناسی ماهواره‌ای در مقطع کارشناسی ارشد است که گرایش های مدیریت مخاطرات محیطی و هواشناسی ماهواره ای برای اولین بار در ایران، در واحد علوم و تحقیقات ارائه شدند که در حال حاضر دانشگاه‌های دیگر هم آنها را ارائه می‌کنند.

مدیر گروه سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: مقطع دکتری رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی از سال آینده در واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی می شود که در صورت راه اندازی این رشته در مقطع دکتری، این واحد پس از دانشگاه تهران دومین دانشگاه در کشور است که این رشته را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از رشته‌های پر طرفدار، از لحاظ بیشترین تعداد دانشجو در سطح دانشکده محیط زیست و انرژی را رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی دارد، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ دانشجو در گرایش‌های مختلف این رشته مشغول به تحصیل هستند.

نوشتهٔ پیشین
پاسخ توکلی به چند سوال داوطلبان کنکور پیرامون انتخاب رشته
نوشتهٔ بعدی
پذیرش ۱۵ رشته کارشناسی بدون آزمون در دشتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp