مسئولان دانشگاه آزاد افزایش شهریه را به دانشگاه‌های غیرانتفاعی ربط دادند

کنکوران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، مسئولان دانشگاه آزاد دلایل خود را برای افزایش شهریه‌های ترم آینده و در پاسخ به گزارش خبرگزاری فارس مبنی بر «بدهی میلیونی دانشجویان به دانشگاه و جای خالی یک نهاد بالادستی در نظارت بر افزایش شهریه‌ها» ارائه دادند.

متن پاسخ دانشگاه آزاد به شرح ذیل است:

«احتراماً‌ پیرو گزارشی تحت عنوان «بدهی میلیونی دانشجویان به دانشگاه و جای خالی یک نهاد بالادستی در نظارت بر افزایش شهریه‌ها» روز یکشنبه ۴/۵/۹۴ با شناسه ۱۳۹۴۰۴۳۰۰۰۰۳۹۷ ،‌خواهشمند است بر اساس ماده قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران نسبت به درج مطالب زیر در خروجی آن خبرگزاری اقدام فرمایید.
جهت تنویر افکار عمومی و مخاطبین محترم خبرگزاری فارس این نکات قابل ملاحظه است:

انتظار می‌رفت خبرگزاری فارس جوابیه دانشگاه آزاد اسلامی به گزارش ۲۳/۴/۹۴ را منتشر می‌کرد تا شائبه گرفته شدن اصول حرفه‌ای در عرصه رسانه‌ای به اذهان متبادر نشود، اما اصرار بر انتشار گزارش‌های فاقد پشتوانه تحلیلی، استنادی و آشفته و بی‌محتوای اخیر به خودی خود نشان می‌دهد که متأسفانه این خبرگزاری از محور بی‌طرفی، انصاف و اصول حرفه‌ای و اخلاقی فاصله گرفته و به دنبال تحقق اهداف پنهان مدنظر خود است.

ظاهراً‌خبرگزاری فارس بنا ندارد که این موضوع را بپذیرد که بر اساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و با وجود مجوز ۲۵ درصدی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فن‌آوری در اسفند ۱۳۹۳ تنها شهریه متغیر دانشجویان موجود ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و شهریه ثابت آنان افزایش پیدا نخواهد کرد و افزایش شهریه دانشجویان جدید‌الورود در هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی که با حضور دو وزیر، رؤسای سابق دانشگاه و نماینده ولی فقیه و شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود و مورد تصویب قرار گرفته است. در تیتر گزارش فوق‌ ذکر ادعا شده است جای خالی یک نهاد بالا دستی بر نظارت بر افزایش شهریه‌ها مشهود است. از نظر خبرگزاری فارس شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیأت امنایی که بر اساس مصوبه این شورا انتخاب شده‌اند نهاد بالا دستی به شمار نمی‌آیند؟

علاوه بر این واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور همواره همکاری‌های لازم را جهت رفاه حال دانشجویان عزیز این دانشگاه در زمان پرداخت شهریه انجام می‌دهد به طوری که از طریق پرداخت وام دانشجویی آن هم بر اساس منابع موجود و تقسیط شهریه تا پایان هر ترم تحصیلی شرایطی را به وجود می‌آورند که با کمترین میزان فشار دانشجویان و خانواده‌های آنان بتواند این هزینه‌ها را پرداخت کند.

نکته جالب توجه این است که خبرگزاری فارس هیچ توجهی به افزایش ۲۰ درصدی شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی در روزهای اخیر نداشته است و آن را شوک‌آور و مستلزم نظارت ندانسته است و این شائبه را در ذهن تقویت کرده و علت این خبرسازی‌ها و هجمه‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی چیزی جز حمایت از منافع برخی مالکان دانشگاه غیرانتفاعی نیست.

نکته دیگری که خبرگزاری فارس آن را هدف انتقادات خود در گزارش مذکور قرار داده فعالیت‌های عمرانی دانشگاه آزاد است در واقع تکمیل پروژه‌های عمرانی بویژه ساختمان‌های آموزشی از تعهداتی است که این دانشگاه برای ارائه خدمات آموزشی مناسب به دانشجویان در نظر گرفته است و مشخص نیست هزینه شدن درآمدهای دانشگاه در تهیه امکانات و ساختمان‌های آموزشی، امکانات ورزشی و رفاهی چرا باعث آشفتگی ذهن خبرنگار خبرگزاری فارس شده است؟

برخی ادعای نگارنده این گزارش نیز بر اساس برخی اظهار نظرهای غیر مستند تعداد معدودی از دانشجویان بوده و طبیعتاً‌ نمی‌تواند مبنای قضاوت و تعمیم آن به کل مجموعه دانشگاه‌های آزاد اسلامی باشد البته اگر مستندات مستدل و متقنی در این باره وجود داشته باشد حتماً‌ مسئولان ذیربط دانشگاه آزاد اسلامی برای رفع مشکلات و کاستی‌های احتمالی اقدام خواهد کرد.

در متن این گزارش با رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و مدیر دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری درباره شهریه دانشگاه آزاد اسلامی صحبت شده است. بهتر نبود به منظور غنای این گزارش و پرهیز از شائبه قضاوت یکطرفه با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی نیز صحبت می‌شد و نظرات آنان در این باره پرسیده می‌شد یا حداقل از این بزرگواران در خصوص وضعیت سایر دانشگاه‌ها نیز کسب خبر می‌شد؟

امید است خبرگزاری فارس به دور از حاشیه پردازی‌ها،‌ بزرگ‌نمایی‌ها و غرض‌ورزی‌ها به اصل بی‌طرفی کارکرد یک رسانه رجوع کند و به انتشار اخبار و گزارش‌های فاقد وجاهات پایان دهد.»

به گزارش فارس، دانشگاه آزاد در ابتدا باید در رابطه با جوابیه‌ای که از آن سخن می‌گوید ولی وجود خارجی ندارد توضیحاتی ارائه دهد. این دانشگاه از جوابیه‌ای سخن گفته که خبرگزاری فارس آن را درج نکرده است ولی این موضوع جای تعجب دارد زیرا هیچ جوابیه‌ای برای این خبرگزاری ارسال نشده است.

حمید میرزاده بارها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده که قرار است وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان کم شده و تامین هزینه‌های دانشگاه به سمت استفاده از منابعی نظیر درآمدهای تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و پروژه‌های علمی برود تا فشار مالی به دانشجویان وارد نشود، حتی میرزاده قول داده بود که شهریه دانشگاه آزاد افزایشی نداشته باشد ولی حالا هر ترم شاهد افزایش شهریه این دانشگاه هستیم که این مساله با وعده‌های مسئولان دانشگاه آزاد منافات دارد.

در این جوابیه در رابطه با دانشگاه‌های غیرانتفاعی صحبت شده که این دانشگاه‌ها تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند و البته بر اساس قانون، شهریه‌ دانشگاه آزاد نیز باید به تائید وزارت علوم برسد ولی چه بسا بی قانونی‌هایی نظیر افزایش ظرفیت در دانشگاه آزاد که بدون توجه به نظارت وزارت علوم انجام شده است و افزایش شهریه نیز به همان صورت است.

دانشگاه آزاد اعلام می‌کند که شهریه‌ها صرف مسائل عمرانی در دانشگاه می‌شود، ابتدا باید تقسیم‌بندی مناسبی بین تشریفات و عمران صورت دهیم و بدانیم اقداماتی که انجام گرفته نظیر نصب سردر چندصد میلیونی برای واحد علوم و تحقیقات عمران است یا تشریفات؛ پس از آن این مساله را بررسی کنیم که مگر دانشگاه‌ها با صندلی خالی مواجه نیستند؟ پس ساخت این تعداد ساختمان و دانشکده جدید به چه منظور است؟ آیا با وجود کاهش تعداد دانشجو ساختمان‌های موجود کفایت نمی‌کند؟

این در شرایطی است که ۹۰ درصد پذیرش دانشجویان نیز بومی شده و مسئولان نمی‌توانند ادعا کنند که در حال خوابگاه‌سازی هستند چرا که دانشگاه آزاد اصلا نیازی به خوابگاه ندارد و ساختمان‌های جدید ساخته شده بیشتر برای دانشکده‌هاست.

از طرفی دانشگاه آزاد که تامین هزینه‌های عمرانی خود را ملزم به دریافت شهریه‌ از دانشجویان می‌داند در تفاهم با بانک ملی وامی را از این بانک دریافت کرده که به صرف مسائل عمرانی بپردازد.

تاکید بر ضرورت نظارت یک نهادبالادستی بر دانشگاه آزاد نیز از این روست که دانشگاه آزاد سال گذشته بدون توجه به قوانین و بدون توجه به نهادهای بالادستی به یکباره افزایش ظرفیت بسیاری داشت که نهادهای بالادستی نظیر شورایعالی انقلاب فرهنگی برای حل این بی قانونی دانشگاه آزاد یک سال زمان و هزینه صرف کردند.

آیا نباید یکی از همین نهادهای بالادستی قبل از اقدام دانشگاه آزاد بر برنامه‌ها نظارت داشته باشد تا بعد از اقدامات با مشکل نظارتی مواجه نشویم؟ این در حالی است که یکی از مسئولان وزارت علوم نیز اعلام کرده که دانشگاه آزاد در مساله افزایش ظرفیت‌ها بی قانونی کرده و در مساله افزایش شهریه‌ها هم فقط تابع هیات امنای خود دانشگاه آزاد است. آیا ناظر عملکرد نباید نهادی فرادستی باشد؟

نوشتهٔ پیشین
علت تاخیر ثبت‌نام دوره‌های کاردانی دانشگاه علمی‌کاربردی/ آغاز ثبت‌نام از هفتم مرداد
نوشتهٔ بعدی
تحصیل ۵۰۰ دانشجو در دانشگاه پیام نور جاسک

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
error: Content is protected !!