موش تراریخته ایرانی «کوویدسا» برای ارزیابی واکسن کرونا رونمایی شد

0 68

به گزارش کنکوران به نقل از خبرگزاری مفدا، پروژه رونمایی از موش تراریخته «کوویدسا» در مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی برگزار شد.

از آنجایی که موش یک حیوان آزمایشگاهی مناسب برای استفاده در تحقیقات پیش‌بالینی است و به کاهش هزینه‌های تحقیقاتی بالینی، پیش از شروع آزمایش روی انسان، کمک می‌کند، تولید موش تراریخته «کوویدسا» که می‌تواند در بررسی نتایج داروها و واکسن‌های مؤثر در درمان کرونا مورد آزمایش قرار گیرد، در دستور کار پژوهشگاه رویان قرار گرفت.

در بیماری کووید ۱۹، گیرنده‌های موسوم به ACE۲ در بدن انسان وجود دارند، اما سلول‌های بدن موش، گیرنده‌های لازم برای وارد شدن ویروس را ندارند و همین موضوع، آنها را به این ویروس مقاوم می‌کند. بنابراین در این پروژه برای آنکه مدل مناسبی برای بررسی بیماری کووید ۱۹ ساخته شود، پروتئین ACE۲ به بدن موش منتقل شده است.

انتقال ژن ACE۲ انسانی به موش آزمایشگاهی، این حیوان را نسبت به عفونت‌های ویروسی SARS-cov-۲ و SARS-cov-۱ مستعد کرده و می‌توان شرایط حاد بیماری کووید ۱۹ را در مدل حیوانی شبیه‌سازی کرد.

در این مراسم همچنین پروژه استفاده از سلول‌های ایمنی در درمان سرطان رونمایی شد که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران روی ۵ بیمار مبتلا به تومور بدخیم مغزی کارآزمایی بالینی شده است.

تولید فرآورده‌های سلول و ژن درمانی برای درمان سرطان بیماران و فرآورده کارا ۱۹ که به درمان سرطان کمک می‌کند نیز محصول دیگری بود که رونمایی شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 6 =

error: Content is protected !!