ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای و تقاضا محور اولویت دانشگاه شهید مدنی

کنکوران

رییس دانشگاه شهید مدنی استان آذربایجان شرقی عملکرد یک ساله این دانشگاه در حوزه های علمی، فرهنگی، پژوهشی و دانشجویی را تشریح کرد.
حسن ولی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، گفت: از آغاز مسئولیتم در دانشگاه براساس برنامه‌های بالادستی آموزش عالی و مطابق با برنامه ارائه شده وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی و نیز نقشه جامع علمی کشور مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، فعالیت های خود را هدف گذاری کرده و دنبال می کنیم.

وی افزود: یکی از بخش های اصلی این برنامه، ایجاد آرامش، امنیت و حفظ استقلال دانشگاه برای بسترسازی اجرای هر چه بهتر و مطلوب تر سایر برنامه ها بود که در یک سال گذشته نیز تلاش کرده ایم، این فضای آرام چه در جمع اساتید و کارکنان و چه در جمع دانشجویان ایجاد شود، و تمام سعی ما بر این استوار بود که فضای نقد و اظهارنظرِ آزادانه در دانشگاه حاکم شود و من احساس می کنم این فضا در دانشگاه به وجود آمده است.

وی اظهار کرد: البته باید توجه داشت پیشرفت و توسعه دانشگاه امری نیست که در طول چند ماه و یا یک سال میسر شود و به نظرم مهمترین دستاورد و ویژگی بارز مدیریت دانشگاه در طول یک سال گذشته، استقرار فضای تعامل با ارکان دانشگاه و حاکم شدن آرامش و به‌وجود آمدن فضای نقد و استقرار فضای باز در دانشگاه بوده است.

ولی زاده افزود: میزان موفقیت هر برنامه، باید متناسب با امکانات و شرایط موجود سنجیده شود، اما براین باورم که شیوه مدیریت درطول یک سال گذشته تغییر مثبت داشته و در خصوص ترویج نقدپذیری و تعامل با ارکان دانشگاه توفیقات چشمگیری حاصل شده است. هرچند که با نقطه مطلوب فاصله زیاد است ولی می توان گفت دراجرای مدیریت مشارکتی توفیقات نسبی حاصل شده است.

رئیس دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان شرقی، فعالیت های پژوهشی را یکی از مهم ترین اولویت های این دانشگاه اعلام کرد و افزود: پژوهش در کنار آموزش یکی از بحث های مهم برای ارتقای دانشگاه است و بیشتر شاخص های رتبه بندی دانشگاه ها اغلب مربوط به این حوزه است. لذا به همین دلیل در حال حاضر بیشتر دانشگاه ها به سمت دانشگاه نسل سوم ( دانشگاه کارآفرین) در حال حرکت اند و ما نیز نباید این نکته را فراموش نکنیم. در حقیقت پژوهش نیز به حد بسیار زیادی وابسته به آموزش است.

ولی زاده اظهار کرد: راه توسعه پژوهش از فراهم آوردن زمینه و بستر مطلوب آموزش برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعم از ایجاد فضاهای فیزیکی مناسب، آزمایشگاه و کارگاه های مجهز هموار خواهد شد و باید با وضع مجموعه ای از آئین نامه های داخلی و سیاست گذاری در دانشگاه برای تحقق دانشگاه کارآفرین و به تبع آن نقش آفرینی مؤثر دانشگاه برای تحقق اقتصاد دانش بنیان گام برداریم.

وی گفت: مدیریت مشارکتی از جمله اولویت های ماست و همیشه از نظرات اساتید و دانشجویان در پیشبرد اهداف دانشگاه استفاده کرده ایم.

وی در خصوص مهم ترین معیارها و شاخص های انتصابات در این دانشگاه ابراز کرد: در مورد معیارها و شاخص های انتصابات، توجه به اصل شایسته سالاری و بکارگیری افراد متعهد و متخصص در مدیریت دانشگاه برای بنده مهم و به صورت یک اصل خدشه ناپذیر بوده است. مهم است که فردی که در منصب مدیریت و مسئولیت در دانشگاه قرار می گیرد بدون غرض و سلیقه شخصی اعمال مدیریت کند. خوشبختانه دانشگاه دارای افراد آگاه و توانمند با پتانسیل های بالای علمی، فرهنگی و سیاسی است و اعتقاد دارم که همه ما باید در مسائل سیاسی و اجتماعی حضور فعال و تأثیرگذار داشته باشیم و در عین حال نباید به هیچ عنوان فکر و گرایش سیاسی را در مسئولیت ها دخالت داد.

ولی زاده در خصوص راهبرد فرهنگی و سیاست کلان این دانشگاه در حوزه فرهنگی گفت: حوزه فرهنگی این دانشگاه، حوزه وسیع، پیچیده و مهم دانشگاه است و اعتقاد دارم که اگر بخواهیم در برنامه های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه موفقیت حاصل شود باید همدلی و همکاری و تعامل در بین فعالان این حوزه حاکم شود و دانشجویان و فعالان فرهنگی با حفظ و رعایت آئین نامه ها و حدود و مقررات بتوانند آزادانه در فضای باز به فعالیت بپردازند.

وی ادامه داد: در همین راستا در دانشگاه برای سومین تشکل دانشجویی یعنی انجمن اسلامی دانشجویان مجوز تأسیس صادر شده است. درحوزه فرهنگی دانشگاه اکثر برنامه های فرهنگی با مشارکت دانشجویان و اعضای تشکل های دانشجویی، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی دانشجویان اجرا شده است.

به گفته وی برگزاری اولین همایش علمی اندیشه های آیت الله شهیدمدنی(ره)، میزبانی جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه های منطقه دو کشور، برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس، یادواره شهدای دانشجو و اردوی راهیان نور از جمله برنامه ای فرهنگی اجرا شده در این دانشگاه است.

وی درخصوص حوزه عمرانی و فنی این دانشگاه و برنامه ها در این حوزه و عملیات اجرایی پروژه های نیمه ساخت و نیمه کاره این دانشگاه تصریح کرد: مشکل کمبود فضای فیزیکی برای اساتید، دانشجویان و کارکنان در دانشگاه کاملاً ملموس و محسوس بوده و فضای آزمایشگاهی و کارگاهی موجود در دانشگاه متناسب با تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی نبوده و حتی اتاق کار مناسب برای اعضای هیئت علمی در دانشگاه مطلوب نیست. برای حل این مشکل، از همان ابتدای کار اجرای پروژه های عمرانی ساختمان دانشکده های فنی و مهندسی و کشاورزی را به عنوان اولویت های کاری و برنامه های اساسی عمرانی تعریف کرده و در این راستا پروژه ساختمان دانشکده فنی و مهندسی که چندین سال در مرحله فونداسیون متوقف بود و نیز پروژه دانشکده کشاورزی به صورت غیرفعال و متوقف مانده بود را با پیگیری ها و با تلاش های همکاران حوزه اداری و مالی عملیات اجرایی این پروژه ها آغازشده و با سرعت درحال پیشرفت است.

ولی زاده ادامه داد: ارتباط دانشگاه با مجموعه مدیریت استان و مجموعه وزارت علوم در حد خوبی بوده و ما به همان اندازه که در داخل دانشگاه اعتقاد به تعامل و ارتباط نزدیک با ارکان دانشگاه داریم به همان اندازه نیز رشد و توسعه دانشگاه و رسیدن به اهداف عالیه دانشگاه را در گرو ارتباط و تعامل نزدیک با مسئولان وزارت علوم و مسئولان استان اعم از استاندار و نمایندگان مجلس می دانیم .

وی افزود: مشکل اعتبارات البته نه فقط در دانشگاه ما بلکه در اکثر دانشگاه ها به چشم می خورد امّا این مشکل در دانشگاه ما به دو دلیل حادتر و شدیدتر است اول اینکه این مشکل اعتبار از سال های قبل به صورت پایه ای حل نشده و دانشگاه همواره با مسائل مالی روبرو بوده است و دوری دانشگاه از مرکز استان و موقعیت خاص آن هزینه های جاری بیشتری به نسبت سایر دانشگاه ها برای دانشگاه تحمیل کرده و به عبارتی دانشگاه را در طول سال های گذشته با مشکل اساسی در اعتبارات مواجه ساخته است. با پیگیری های سال ۹۳ در بودجه و اعتبارات دانشگاه، ما شاهد دو برابرشدن بودجه عمرانی و دو برابر شدن اعتبارات محوطه سازی و تعمیر و تجهیز و افزایش حدود سی درصدی اعتبارات هزینه ای بودیم.

وی به تبیین عملکرد حوزه دانشجویی پرداخت و افزود: از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه می توان به فعال ترکردن بخش مشاوره، پیگیری حل مشکلات ایاب و ذهاب دانشجویان به ویژه ریل باس دانشگاه، نظارت مستمر با همکاری شورای صنفی دانشجویان از نحوه ارائه خدمات و کیفیت و کمیت آن به دانشجویان، اقدام به احداث فاز اول خانه فرهنگ در خوابگاه پسران، تصویب جذب دو نفر کارشناس آمبولانس ازمهر ماه ۹۴، دو منویی کردن وعده ناهار دانشجویان، انجام بازدیدهای منظم از بهداشت و نظافت و امکانات خوابگاهی و تلاش برای رفع مشکلات اساسی و نیز توسعه فضاهای ورزشی برای دانشجویان اشاره کرد .

رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی از رویکردها و سیاست وزارت علوم، تحقیقات وفناوری کیفی سازی آموزش عالی و گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها است، افزود: در سال های اخیر به دنبال رشد کمی دانشگاه ها و توزیع منابع محدود وزارت علوم دربین دانشگاه های متعدد، مشکلاتی برای بسیاری از دانشگاه ها پدید آمده است و دانشگاه ما نیز از این موضوع مصون نمانده و با توجه به اینکه بقا و حضور فعال دانشگاه ها در عرصه علم و فناوری و پژوهش نیازمند ارتقای مجموعه ای از شاخص ها می باشد، ما نیز در تلاش هستیم با برنامه ریزی های لازم در جهت گسترش تحصیلات تکمیلی و تأسیس رشته های بین رشته ای و جذاب و تقاضا محور گام برداشته و به سمت جذب مأموریت محور، معنی دار و نیاز محور اعضای هیئت علمی جدید برای دانشگاه، حرکت کنم.

نوشتهٔ پیشین
توزیع کارت شرکت در جلسه آزمون عملی و تخصصی برخی رشته ها از امروز
نوشتهٔ بعدی
آمادگی بانک ملت برای حمایت از ایده‌ها و طرح های نو دانشجویان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp