پذیرش دانشجوی مهندسی دریا در دانشگاه شریف

کنکور سراسری

به گزارش ایرنا از دانشگاه صنعتی شریف، سرپرست گروه مهندسی دریا این دانشگاه از پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته مهندسی دریا از طریق آزمون سراسری گروه ریاضی و فنی خبر داد.
دکتر مجید عباسپور تهرانی فرد به سابقه طولانی پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته مهندسی دریا در دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و گفت: مقطع کارشناسی مهندسی دریا نیز از سال ۱۳۹۳ در صنعتی شریف راه ندازی شده و این دانشگاه با دراختیار داشتن امکانات پژوهشی و آزمایشگاهی منحصربفرد، اساتید با سابقه و دانشجویان نخبه و ممتاز به عنوان قطب علمی کشور در زمینه مهندسی دریا قلمداد می شود و توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قطب علمی ‘هیدرودینامیک و دینامیک متحرک های دریایی’ در کشور معرفی شده است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت رشته مهندسی دریا در کشور ادامه داد: با توجه به خطوط ساحلی گسترده کشور، منابع نفت و گازی عظیم موجود در دریاها و همچنین سیاست‏های کلی موجود در کشور مبنی بر خودکفایی اقتصادی- صنعتی کشور در حوزه های تامین ناوگان تجاری و دفاعی کشور، اکتشاف و بهره‏برداری از مخازن نفت و گاز بستر دریاها و استفاده از منابع غذایی موجود در دریا‏ها، نیاز به دانش‏آموختگان متخصص در زمینه تحقیقات و توسعه تکنولوژی دریایی و ایجاد کسب و کارهای نوین مرتبط با تکنولوژی‏های دریایی و توسعه فن‏آوری‏های مرتبط به شدت احساس می شود.
عباسپور درباره رشته مهندسی دریا توضیح داد: با توجه به فیزیک پیچیده دریا و تکنولوژی های مرتبط با آن، دانشجویان این رشته در طول تحصیلات خود باید تسلط کاملی بر علوم پایه، علوم پایه مهندسی و علوم مهندسی تخصصی دریا پیدا کنند.
وی با یادآوری وسعت و گستردگی حوزه فعالیت و پژوهشی مهندسی دریا گفت: طراحی و ساخت سازه‏های دریایی در زیرمجموعه این رشته قرار دارد که شامل دانش مهندسی در طراحی و ساخت سکو‏های فراساحل تحقیقاتی، سکوهای بهره برداری نفت و گاز، پایانه‏های صدور نفت و لوله‏گذاری در بستر دریا، اسکله‏ها و بنادر کالا‏های عمومی و نفتی، موج شکن‏ها و سایر تجهیزات مرتبط با بنادر و سواحل می‏شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: طراحی و ساخت کشتی و شناورهای تندرو که شامل دانش طراحی مفهومی، مقدماتی و مهندسی بر اساس نوع عملیات و طبقه‏بندی شناور (تجاری، نظامی، خدماتی، مسافربری و …) است و فرایند‏هایی نظیر تعیین فرم بدنه، تحلیل‏های هیدرواستاتیک، معماری و جانمایی داخلی، طراحی سازه، طراحی سیستم رانش، مانور ، دریامانی و تحلیل هزینه و کارایی را در برمی گیرد نیز از مباحث مورد توجه رشته مهندسی دریاست.
وی بیان داشت: در رشته مهندسی دریا همچنین هیدرودینامیک که شامل دانش تحلیل و آنالیز هیدرودینامیکی متحرک ها و سازه های دریایی و بهینه سازی آن ها با استفاده از انواع نرم افزارهای تحلیلی و آزمایشات تست مدل است مورد توجه قرار می گیرد که این تحلیل ها عموماً در حوزه فرم بدنه شناورها، زیردریایی ها، سیستم های پیشرانش و سازه های نوین فراساحلی صورت می پذیرد.
عباسپور از مهندسی اقیانوس که شامل دانش مربوط به فیزیک دریاها و اقیانوس هاست به عنوان دیگر محورهای مورد بحث در رشته مهندسی دریا یاد کرد و گفت: پژوهشگران این حوزه بر مسائلی از قبیل شناخت دقیق تر فیزیک دریا، تولید انرژی با استفاده از امواج و جریانات دریایی، بررسی پدیده هایی از قبیل سونامی تمرکز دارند.
وی با بیان اینکه تکنولوژی زیردریا و آب‏های عمیق نیز در گستره رشته مهندسی دریا قرار می گیرد، افزود: این مبحث شامل دانش طراحی، تحلیل و ساخت زیر دریایی‏‏ها و ربات‏‏های زیردریایی، سازه های مستقر در بستر دریا، لوله گذاری‏های تحت فشار زیاد جهت استخراج نفت و گاز از بستر دریا ‏است.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رشته مهندسی دریا می توانند به پایگاه اینترنتی مرکز پژوهشی مهندسی دریا دانشگاه صنعتی شریف به نشانی

 • http://merc.sharif.ir

 • مراجعه کنند.

  نوشتهٔ پیشین
  جذب دانشجویان نخبه در دانشگاه فرهنگیان
  نوشتهٔ بعدی
  امکان تحصیل رشته دوم در دانشگاه پیام نور برای دانشجویان دانشگاه های دولتی و غیردولتی

  پست های مرتبط

  نتیجه‌ای پیدا نشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست
  Cresta Help Chat
  Send via WhatsApp