منابع مطالعاتی کنکور کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی

7 3,013

در این نوشته سعی شده تا منابع مناسب جهت آمادگی دانشجویان عزیز جهت کنکور کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی ارائه بشه.

ژنتیک ضریب ۵:

با توجه به اهمیت درس ژنتیک مطالعه کامل رفرنس اصلی این درس توصیه می شود. کتاب ژنتیک پزشکی امری حداقل ۹۰ درصد از سوالات کارشناسی ارشد را پوشش می دهد، بنابراین توصیه می شود چندین بار و به صورت دقیق این کتاب خوانده شود. دقت داشته باشید هیچ رفرنس جایگزین دیگری وجود ندارد. بعد از فراگیری دقیق این کتاب در صورت داشتن وقت، برخی فصول کتاب ژنتیک مولکولی پزشکی در هزاره سوم نیز توصیه می شود. فصولی مثل فصل ۴ (مهندسی ژنتیک) و فصل سرطان (فقط مطالبی که در امری وجود ندارد).

نکته ای که دانشجویان عزیز باید توجه داشته باشند این است که: اگر فکر می کنید بخش اول کتاب امری در مورد ژنتیک پایه یا کلاسیک (همانندسازی، رونویسی، پیرایش mRNA، ترجمه و ….) برای یادگیری کامل نیست، این سرفصل ها در زیست شناسی سلولی مولکولی نیز وجود دارد و سعی کنید در زمان مطالعه سلولی مولکولی این مباحث رو کامل کنید و به هیچ وجه دنبال کتاب یا رفرنس جایگزین برای امری نباشید چون سوالات کنکور دقیقا مانند نگارش کتاب امری مطرح می شود.

استفاده از هر کتاب تستی که ترجیحا دارای پاسخ تشریحی باشد نیز کمک کننده خواهد بود.

زیست شناسی سلولی و مولکولی ضریب ۲:

بهترین رفرنس برای درس زیست شناسی سلولی و ملکولی کتاب لودیش می باشد، ولی با توجه به حجم بالای این کتاب و ضریب ۲ در آزمون توصیه می شود دانشجویان عزیز کتاب خلاصه لودیش (ترجمه انتشارات خانه زیست شناسی) را مطالعه کنند. در ضمن کتاب تست دکتر عبادی که دارای پاسخ تشریحی مناسبی است حائز اهمیت است.

بیوشیمی ضریب ۱ :

در مورد بیوشیمی رفرنس های زیادی با کارایی تقریبا مشابهی وجود دارند، ولی با توجه به ضریب ۱ این درس در آزمون کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی توصیه می شود از کتاب ضروریات بیوشمی دکتر رضا محمدی یا دکتر احسانی (فقط یکی از موارد ذکر شده و نه هردو) استفاده کنند. با توجه به اینکه در بیوشیمی سوالات تکراری یا مشابه با سالهای گذشته فراوانی قابل توجهی دارد، کتاب تست گنجینه دکتر جعفرنژاد که دارای پاسخ تشریحی است بسیار مناسب برای تمرین و یادگیری می باشد.

زبان ضریب ۲:

اینکه یک داوطلب چه درصدی از سوالات زبان رو پاسخ بدهد در درجه اول به پایه زبان شخص بر میگردد! و بسته به دانش هر فرد شرکت کننده از زبان انگلیسی متفاوت است. با این حال افراد ضعیف یا متوسط با این منابع پیشنهادی می توانند درصد زبان خود را بالا ببرند که نیازمند تمرین و صرف زمان است. بهترین تمرین برای ارتقای درصد زبان تمرین سوالات و لغات بکار رفته در آزمون های سالهای گذشته می باشد، بنابراین بهترین رفرنس های پیشنهادی کتاب کلمات ضروری برای تافل و کتاب امیر لزگی می باشد.

مردان بزرگ اراده می کنند ومردان کوچک آرزو

مطالب مرتبط:

کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی در یک نگاه، تعریف ، رشته های مجاز، دروس و ضرایب، منابع ، زمان آزمون۹۶-۹۷

کارنامه های پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی (به روز رسانی می شود)

 

7 دیدگاه
 1. امین می گوید

  سلام خسته نباشین واسه ژنتیک کتاب تست خوب چی معرفی میکنید ؟

  1. کنکوران می گوید

   سلام برای ارشد منظورتون هست یا دکتری؟

 2. جعفر می گوید

  برای ارشد بهداشت ژنتیک چه کتاب تستی رو معرفی میکنید ؟؟؟؟

 3. فخرالدین نوری می گوید

  سلام وقت بخیر
  امسال سال ۹۸ سئوالات ژنتیک انسانی کمی با سالهای قبل متفاوت بود. از چند جا هم خبردار شدم که ظاهرا هم دو سه سالی میشه که طراحان سوال قدیمی رو کنار گذاشتن و یک تعداد دیگه رو برای طراحی سوال انتخاب کردن و برای همین امسال سوالات متفاوتتر بود. ظاهرا طراحان جدید روشهای جدیدتری رو برای طراحی سوالات انتخاب کردند مثلا امسال بیشتر مهندسی ژنتیک داده بودند.
  با این حال منابعی رو که شما در اینجا ذکر کردید آیا برای ارشد ژنتیک انسانی سال آینده ۹۹ کافیه یا باید منابع رو عوض کرد یا منابع بیشتری رو مطاله نمود؟
  ممنون

  1. کنکوران می گوید

   سلام با وجود اینکه روند طراحی سوالات تا حدی متفاوت هست ولی با همین منابع مشکلی نخواهید داشت

 4. ستاره می گوید

  با سلام
  برای شرکت در ارشد ژنتیک و اشتغال در این رشته محدودیت سنی وجود دارد؟

  1. کنکوران می گوید

   سلام خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =

error: Content is protected !!